Krwawa historia Australii

04:12:00

1. Obecnie Aborygeni stanowią tylko 4% społeczeństwa Australii, a dopiero w 1967 roku zostali uznani za ludzi i wykreśleni z australijskiego spisu fauny i flory.

2. Tak wgląda flaga Aborygenów:
Źródło: https://jaroslaw-gasiorek.photoshelter.com/img/pixel.gif
Czerwony oznacza Ziemię, żółty - Słońce, a czarny - Aborygenów. 


4. W marcu 1797 roku w odwecie za zabicie dwóch Brytyjczyków, została zabita cała wioska aborygeńska licząca około 100 osób.
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_massacres_of_Indigenous_Australians#cite_note-14

5. W 1827 roku 12 aborygenów zostało zbitych, za zabicie psa kolonialisty.

6. Tylko jeden przypadek masakry na Aborygenach doczekał się wyroku sądowego za bezcelowość. Jeden z policjantów brytyjskich tłumaczył w sądzie, że nie wiedział, iż do zwierząt nie wolno strzelać.

7. "Stracone pokolenia" to określenie używane w stosunku do polityki odbierania dzieci Aborygenom w myśl przymusowej asymilacji w czasach 1905-1969/70. W większości dzieci wychowywały się w rządowych instytucjach, padając ofiarami przemocy fizycznej i seksualnej.

8. Najwięcej dzieci, w historii Australii, zostało odebranych w 2017 roku. Odsetek wynosi szokujące 35%.


9. W 1972 Aborygeni uznali, że skoro nie są obywatelami swojej ziemi, mają prawo otworzyć swoją ambasadę. Ambasada namiotowa, jest najdłużej trwającym protestem politycznym na świecie i istnieje do dziś dnia. Jak na ironię, zaraz na przeciwko niej znajduje się budynek...Muzeum Demokracji.

Źródło: https://jaroslaw-gasiorek.photoshelter.com/img/pixel.gif

10. W 1986 roku Jan Paweł II podczas wizyty w Alice Spring wypowiedział się krytycznie o sytuacji Aborygenów w Australii.

11. 26 stycznia obchodzony przez napływową część ludności jako Dzień Australii, jest dla Aborygenów Dniem Żałoby.

Źródło: https://jaroslaw-gasiorek.photoshelter.com/img/pixel.gif

12. Pod względem rozwoju, Aborygeni są na 103 miejscu według wytycznych ONZ

13. Edukacja Aborygenów, jest na gorszym poziomie, niż w krajach Trzeciego Świata

14. Średnia długość życia Aborygenów spada.

15. Aborygeni stanowią 4% ludności Australii, za to stanowią aż 25% osadzonych w więzieniach. Wielu jest mordowanych podczas zatrzymań lub popełnia “samobójstwa” w więzieniach.


Informacje, przy których nie znajdują się przypisy pochodzą z wykładu Bartka Twaróg, na którego stronę gorąco zapraszam i który zgodził się, bym wykorzystała jego wiedzę. Dziękuję również Jarkowi, za poruszające zdjęcia, które umieściłam i zachęcam Was, do zajrzenia na Jego stronę http://www.yarek.com.au Obaj panowie walczą o sprawiedliwość dla Aborygenów.


You Might Also Like

5 komentarze

Popular Posts

Polecany post

3 skuteczne sposoby na wypadanie włosów!

Nadeszła wiosna! Wiem, ciężko w to uwierzyć patrząc za okno i ubierając zimową kurtkę ale według kalendarza nadeszła już miesiąc temu. ...

Obserwuj mnie :)

Google+ Badge

Subskrybuj